E-sport

Kasiinoboonused.com

E-Spordi ehk elektroonilise spordi ennustamise rubriik on mitmete Eesti litsentsi omavate kasiinode keskkondades eraldi väljatoodult olemas. Parimateks kihlveokontoriteks võiks pidada OlyBet´i, Unibet´i ja Paf´i, pakkudes atraktiivseid kampaaniaid ja lisaboonuseid, et hoida oma kliente mängukeskkonnas. Mängijatele on oluline panustamine vaid juhtudel kui nii boonused kui ka võidukoefitsiendid kujunevad potentsiaalselt tasuvaks. Veel pakuvad spordiennustust ka teised populaarsed keskkonnad nagu Betsafe, Coolbet, Optibet ja nii edasi. Kõik mängukeskkonnad on omavahel konkureerivad, mis tähendab, et hea mänguvalik, huvitavad mängusündmused ja atraktiivsed boonused hoiavad veebilehed püsiklientide poolt aktiivsetena.

e-Spordi keskkonna valik

Olles veendunud, et tegemist on kvaliteetse e-Sporti pakkuva veebikeskkonnaga, tuleb veenduda, et keskkond on ka parim panustamiseks. Mitmed erinevad panustamise võimalused ning e-Spordi alade valik on üks olulisemaid aspekte selles veendumisel, sest paljud panustajad soovivad mitmele sündmusele või spordialale korraga panustada.
Seega, keskkonnal võiks olla lai valik e-Spordi sündmusi, striimide jälgimise võimalus ning panustamiskeskkond graafiliselt atraktiivne – see tähendab arvutimängudele sarnaneva kujundusega. Spordiennustuste lehed on üldiselt väga sarnase välimusega – äärtes on spordialad ja nende info, keskel aga ennustamisvõimaused.

Panustamine

Livebet on aga üsnagi uus ennustamise võimalus, mis pakub reaalajas panustamist ühes samaaegse mängu jälgimisvõimalusega. Sellist laadi ennustamine annab panustajale võimaluse mängu jälgimise käigus „arvamust“ muuta ja tempoka mängu puhul ka veidi adrenaliini tunda.

Panustaja võidu suurus on otseselt sõltuv koefitsiendist, mis on enda omadustelt sarnane kordistajaga. Spordisündmustel on erinevad koefitsiendid ja panustamisvõimalused on matšidena välja toodud veebilehe paremal pool ääres. Mängija peab valima valikuvariantidest mängu ja sellele lõpptulemuse pakkuma kas tehes üksikpanuse (kõige tavalisem)või kombineeritud panuse (mitmele spordisündmusele; kaotuse korral kaotab mängija kogu panuse).

Boonused

Sarnaselt kasiino keskkondadele, pakuvad ka e-Spordi keskkonnad lisaks püsikliendiprogrammile veel tervitusboonuseid uutele liitujatele ning jooksvaid lisaboonuseid. Boonuste kasutamisele kehtivad aga reeglid ja muud tingimused, mis võivad olla kirjas vähemmärgatavas kirjastiilis, kuid olulisem on jälgida nende aegumiskuupäevi ning läbimängimistingimusi.

Lisaks sissemaksuboonustele on väga populaarsed ka tasuta panustamine, mida pakutakse e-Spordi keskkondades väga sageli. Sissemakseboonused on kasulikud aga selleks, et mängija võiks suurema summaga teha panuseid, kuid reeglina tuleb arvestada, et sageli kehtivad nendele ka päris detailsed läbimängimistingimused. Näiteks on nendeks tingimusteks sageli minimaalses ulatuses sissemakse tegemise kohustus, et saada soovitud boonust ja selle suurus on protsendiliselt seostatav sissemakse suurusega ning samuti ka boonuse summa maksimumulatus, mille mängija võib saada. Veel võib tingimustes määratletud olla boonusraha realiseerimiseks kindel arv kordi läbimängimiskohustusi ning tavaliselt on boonuse saamiseks ja kasutamiseks määratud kindel ajavahemik.

Suurimad e-Spordi mängud

E-Spordina viljeletavateks mängudeks on näiteks Counter-Strike: Global Offensive, League of Legends, Fortnite, Starcraft 2, Dota 2 ja teised. Mitmetes nimetatud mängudes korraldatakse ka ülipopulaarseid turniire, kus senini võidetud rahasummad küündivad miljonitesse.

Parimad eestlaste tulemused mängude turniiridel

Mängudes moodustatakse ka riikideüleseid ühistiime, millest Eesti mängijatest enim tähelepanu on saanud eestlastest ja inglastest koosnev ühistiim United Estonia, kes saavutasid ESL UK Premiership Season II raames esikoha. Dota 2 mängus tiimi Team Secret meeskonnaliige Clement Ivanov ehk Puppey ja CS:GO-s tiimi Mousesports meeskonnaliige Robin Kool ehk Ropz on mõlemad teinud küllaltki kasumlikku karjääri edukates tiimides.

Counter-Strike: Global Offensive ehk CS:GO

Tegemist on maailma populaarseima FPS (ehk First Person Shooter) 3D-tulistamismänguga, milles mängija on mängu peõhikarakteriks ning omab mängust mina-vaates ülevaadet.

Loomislugu

Counter-Strike on arenenud välja mängust „Half-Life“ ja mängul on kujunenud välja ülipõnev mängusari, millest kõige viimasena loodud ongi „Global Offensive“. Teised on „Condition Zero“, „Source“, „Anthology“. Mäng on loodud Valve Corporation´i ja Hidden Path Entertainment´i poolt loodud mänguga aastast 2012.

Mängu üldtemaatika

Vastamisi mängivad eriüksuslased ehk CT-d (ehk Counter terrorists) ja terroristid, mängija võib olla üheks neist või ka pealtvaatajaks ning võidu saamiseks peab mängija tiim täitma kindlad ülesanded ehk nn missioonid või elimineerima vastastiimi liikmed. Ülesanded on tavaliselt läbi strateegilise liikumisplaani kas vastastiimi poolele pommi paigaldamine (terrorist), pommi demineerimise (eriüksuslane CT) või pantvangide päästmine ja nende tegevuste eest saab mängija boonuseid.

Mäng algab nii öelda freeze time-ga, kus mängija ei saa mängu juhtida – sel hetkel toimub mänguks valmistumine läbi sobiva varustuse leidmise ja vastav mänguosa saab läbi, siis ellu jäämise korral jääb mängijale valitud/ostetud varustus alles.

Kõikide mängus toimunud tegevuste eest, millal on mängija boonuseid saanud või mängijaid elimineerinud, saab mängija punkte, mille alusel on tema tegevus nähtav läbi edetabeli ja see tabel on nähtav vaid juhul, kui mängija on juba mängust välja langenud ehk elimineeritud. Nimetatud olukord viib mängija mängu pealtvaatajaks, mis tähendab, et talle on rakendunud mängupiirangud ehk serveri kaudu pole võimalik tal oma tiimiga vestlusi pidada ja et vältida vastastiimi asukoha avaldamist samal ajal oma tiimile muude sidevahendite kaudu, on vastasmeeskonna tegevus mängus pealtvaatajale varjatud.

Competitive

Mängul on vis ametlikku mängulaadi – „Deathmatch“, „Arms Race“, „Demolition“, „Casual“ ja „Competitive“, millest viimast kasutataksegi enamasti turniiridel mängulaadiks. Mängulaadis on mängijad jaotatud hierarhiliselt auastmete järgi, mis tähendab, et vastavalt samal tasemel mängijaga võisteldud ja võitudega saavutatud partiidega, saabki mängija vajalikke auastmeid. Mängu jooksul tuleb mängijal võita vähemalt kümme partiid alustades nulliga.

Mängu alustatakse ühiselt valitud mängumaailma kaardi valikuga, milles lahingut hakatakse pidama. Süsteem jaotab järgmisena mängijad kahte viieliikmelisse tiimi, millest üks tiim on terroristid, kelle töö on paigaldada pomm kindlasse kohta või CT-d ehk kelle ülesanne on pommipanekut või pommi lõhkemist ära hoida. Mäng lõppeb kas kuueteistkümne mänguraundi võiduga või tiimide viigiga.

CS:GO turniirid

Kuna CS:GO mängu mängitakse ülemaailmselt ja mängijateks on igast vanusest ja rahvusest isikuid ning mäng kujunes niivõrd populaarseks, toimuvad regulaarselt vastavanimelised turniirid. Suurimaid neist ESL (ehk Electronic Sports League) Katowice ühes ligi miljonilise vaatajaskonnaga. Veel võisteldakse CS:GO mänguga festivalidel ja üritustel nagu Dreamhack LAN, TalTech e-Sport ja nõnda edasi.

Turniire korraldatakse ülemaailmselt kas võrgupidude (inglise keeles LAN party ehk seda tehakse omavahel mitmikmängude mängimiseks läbi mitme arvuti ühendamise üheks kohtvõrguks) raames kindlatel festivalidel või mängijate mugavuse mõttes mängitakse online´s nende enda koduarvutite tagant. Eesti populaarsem LAN party on TalTech e-Sport ehk endise nimega TTÜ e-Sport.

Dreamhack on aga perioodiliselt igal suvel ja talvel Rootsis korraldatav arvutifestival ja LAN-i turniir, kuhu minnakse kohale osalema üle maailma ja need, kes kohale minna ei saa, võivad neli päeva kestvat turniiri jälgida interneti vahendusel. Dreamhack on justkui videomängude olümpiavõistlused, sest suurt tähelepanu saavad mitmed mängud ja eSpordi alad, kunstivõistlused 3D mudelitele ja muudele mängudega seonduvatele teemadele. Dreamhack´ilt on Eestisse toodud kolm kuldmedalit.

ESL sobib nii professionaalsetele (ESL Pro League) kui algajatele mängijatele (ESL Amateur Series), kes soovivad ülemaailmselt võistelda turniiridel koduarvuti tagant. Võisteldakse mängudel nagu CS:GO, Fifa 15, Starcraft, League of Legends ja nii edasi. Veel otsitakse läbi ESL poolt korraldatavate amatööridele ettenähtud võistluste tõelisi mängutalente, keda võtta meeskonda ning mängukarjääri jooksul ka sponsoreerida. ESL koostöös Intel´iga on loonud ürituse ESL Intel Extreme Masters ehk IEM, mis sai alguse aastast 2006.

Online turniiril on reeglid võrreldes CS:GO mänguga aga sageli veidi teised ja mängida saavad mängijad alates 16-eluaastast ilma vanema loata. Võidu tingimusteks on sageli kuueteistkümne mänguraundi võitmine ühe meeskonna poolt aga kui mõlemad mängutiimid jäävad viiki, siis liigub mäng overtime´i. Mängu kestel võivad mängijad võtta vastavalt fikseeritud taktikalisi pause või läbi tehniliste koodide, mis eeldab eelnevat teavitust pausi põhjustest.

Mängus on kohtunik ehk eesti keeles nimetatult Mänguvana, kes vajadusel näiteks GOTV või muu vahendi abil vaatab järele, kas on tarvis mänguround uuesti läbi teha või jätkatakse mängu samalt kohalt. Turniiridel on mittetolereeritavad asjaolud näiteks keelatud skriptide ja muude abistavate programmide kasutamine. Turniiride auhinnafond aga kujuneb vastavalt turniiri populaarsusele ja sponsorlusprogrammile ning iga mängija tavaliselt peab oma koha eest maksma turniiril maksu.