Vene Pokker

Vene pokkerit tuntakse vaid ühe kaardipakiga mängitavat pokkerimängul põhinevat kasiinomängu, milles mängitakse diileri vastu. Sarnaselt diileri vastu mängitakse ka näiteks Caribbean Stud Pokkeris. Erinevusi klassikalisest pokkerist on mitmeid nagu kelle vastu mängitakse, mitu kaarti mängijale jagatud on ja nõnda edasi.

Vene pokkeris on võitmiseks vaja mängijal saada võimalikult hea viiel kaardil põhinev kaardikäsi, mis oleks diileri kaardikombinatsioonist tugevam. Osalemiseks tuleb panustada Ante-boksi ja olenemata sellest, et tegemist on suhteliselt uue kasiinomänguga, ei teata üheselt selle mängu tekkelugu.

Ajalugu

Arvatakse, et mäng on esmakordselt kasutusele võetud 1990.-ndate algusaastatel Venemaal pärast Nõukogude Liidu lagunemist, kui riiki tekkis palju uusrikkaid, kes ihalesid tunnustuse järele. Kasiinod mõistsid, et huvi mängu vastu on olemas ja olid valmis andma oma parimatele klientidele lisaks VIP-positsioonile ka lisastiimuleid, et keskkonda naasta ja pokkerit mängida. On oletusi, et just sellest perioodist „leiutatigi“ veidi teiste mängureeglitega Vene pokkerimäng.

Mängureeglid

Enne kui diiler kaardid jagab, asetatavad mängijad kohustusliku algpanuse ehk Ante, eraldi boksi. Kui mängija soovib, siis ka lisapanuse boonuse-boksi. Lauas võib kuni kolm mängijat olla ja igaüks neist võivad mängida kuni neljal boksil, seejuures arvestades, et samal hetkel mitmel boksil mängides võib reeglitekohaselt mängija vaadata vaid ühte kätt, jättes teised käed nii öelda pimedaks. Need kaardid avatakse mängijatele alles pärast diileri poolt oma kaartide avamist.

Algus

Mäng algab kaartide jagamisega – diiler jagab nii endale kui kõikidele mängijatele viis kaarti iga boksi kohta, kuhu Ante panus tehtud on. Diileri kaartidest on avatud vaid üks viiest ja mängijate kaardid on kõik kinnised.

Mängu käigud

Mängijal on pärast kaartide saamist võimalik loobuda, mille järel mängija käsi elimineeritakse ja mängija kaotab kõik vastavale käele tehtud panused. Teine valikuvariant on aga mängu jätkamine samade kaartidega, mis juba välja jaotatud on, tehes panuse Bet-boksi, mis võrdub alati 2x Ante-panusega. Lisaks on võimalik pärast täiendava Ante-panuse eest kuni viis kaarti ringi vahetada ning otsustada seejärel, kas panustada või mängust ikkagi loobuda.

Veel on mängijal võimalus osta täiendava Ante-panuse eest kuues kaart juurde ning seejärel, kas panustada või loobuda. Pokkerimängus arvestatakse vaid viiest kaardist koosnevat kombinatsiooni, siis juurde ostetud kaardi puhul tehakse valik kõrgema kombinatsiooni kasuks.

Juhul, kui diileri kaardikombinatsioon ei kvalifitseeru mänguks ehk mänguks kvalifitseeruv mäng on madalaim kombinatsioon A, K, x, x, x või sellest kõrgem kombinatsioon, siis on eelnevalt võimalik mängijal oma kätt kindlustada just selleks olukorraks. Panuse suuruseks on kaardikombinatsiooni tugevusele vastav võimalik väljamakse suurus või algpanuse korrutis. Kindlustuspanuse tegemise eelduseks on aga mängu jätkamine.

Lõpp

Pärast kõikide mängijate käikude sooritamist, avab diiler enda kaardid ning kaarte hakatakse võrdlema. Kui diileri kaardikombinatsioon on mängija omast tugevam, kaotab mängija käele tehtud panused.

Kui aga diileri kombinatsioon ei kvalifitseeru mänguks ja mängija kombinatsioon on diiler omast tugevam, võrdub mängija võidusumma Ante-panusega ja kindlustuspanuse korral duubeldatud Ante-panusega.

Tingimusel aga kui diileri kaardikombinatsioon on nõrgem mängija omast ja kvalifitseerub mänguks, võrdub mängija võidusumma eelnevalt tehtud Bet-panuse ning kombinatsiooni tugevuse järgi vastava võidukoefitsiendi korrutisega, mis on väljatoodud väljamaksete tabelis. Eeldades, et mängija tegi ka boonuspanuse enne kaartide jagamist, siis vähemalt rida-kombinatsiooni moodustamise korral on mängija vastavalt boonuspanuse väljamaksete tabelile võitnud. Tabelite näidised on esile toodud väljamaksete ja kaardikombinatsioode näidiste all.

Väljamaksete ja kaardikombinatsioonide näidised

Väljamaksete tabelite (Bet-panuse või boonuspanuse väljamaksed) kohaselt on võimalik saada vastavalt kaardikombinatsioonile väljamakseid kas Bet-panuse või boonuspanuse järgi kahanevalt – Kuninglik mastirida 100/1, Mastirida 50/1, Nelik 20/1, Maja 7/1, Mast 5/1, Rida 4/1, Kolmik 3/1, Kaks paari 2/1, Paar ja Äss-Kuningas 1/1. Boonuspanuse väljamaksed on aga Kuninglik mastirida 1000/1, Mastirida 500/1, Nelik 160/1, Maja 100/1, Mast 50/1 ja Rida 20/1.

Sageli kujunevad summad vastavalt kasiinodele erinevalt aga tavaline reegel on kujunemisel järgmine – Ante-panus Vene pokkeris on alates 2.5 eurost kuni 50 euroni ja boonuspanus 2.5 eurot. Kõrgeim väljamakse Bet-panuse kohta kuni viistuhat eurot ja boonuspanuse kohta kakstuhat viissada eurot.

Lihtsad reeglid ja mõned erisused klassikalisest pokkerist, teevad mängust atraktiivse ja kergesti õpitava mängu, mida on põnev ning üsna tulus mängida. Mäng ei põhjusta ka näiteks mängijate omavahelist sisemist konkurentsitunnet, sest mängitakse diileri mitte teineteise vastu. Eestis on võimalik Vene pokkerit mängida näiteks netikasiinos GrandX´is, Olympic Casino´s ja PokerStars´is.