Video Slotid

Mänguautomaadid ehk slotid on oma originaalses tähenduses ekraaniga, rullikutega, mitmete funktsioonide ja nuppudega aparaadid, kuhu võib raha või demoraha sisestada. Võiduraha väljub ekraanist veidi allpool asuvast avausest välja kausilaadsesse anumasse. Slotid pakuvad suurepärast meelelahutust ka mängijatele, kes otsivad peale stressirohket töönädalat rahulikku segamatut mängukeskkonda, et veidi õnne proovida.

Ajalugu

Mänguautomaate nimetati varasemalt, 1970.-aastatest alates, ka ühekäelisteks bandiitideks või piraatideks, kuna kõige algelisemad slotikad omasid parema külje peal suurt rauast kangi, mida tõmmates hakkasid ekraanil kettad tööle. Bandiitideks või piraatideks nimetati neid mängumasinaid just eelkõige selle tõttu, et mängu kestel kaotasid mängijad väga sageli kogu mängu sisestatud raha.

Uuemad masinad maapealsetes kasiinodes on juba tehnoloogia arengu tõttu ehitatud puutetundliku ekraaniga või kuni 3D prillide vajaduseta 3D slotikatena, mis muudavad mängimise veelgi atraktiivsemaks oma graafika ja heli eheduse tõttu. Tänaseks on mängude valik ja nende kvaliteet tehnoloogia arenguga samaaegselt muutunud paremaks, põnevamaks ja atraktiivsemaks, pakkudes eelkõige online keskkondades kõige suuremat mänguvalikut. Kui maapealsetes kasiinodes võib mänguautomaatide valik olla pigem tagasihoidlik ehk esindatud on vaid mõned automaadid kasiino kohta, siis interneti keskkondades ulatub see arv mitmesajani.

Kuidas slotiautomaadid töötavad?

Kõik slotid töötavad juhuslike numbrite generaatori ehk RNG abil, mis garanteerib, et kõik keerutused on juhuslikud ning tulemusi ette näha pole võimalik. Mänguautomaadid on sellist laadi kasiinomängud, kus pole kunagi võimalik kasiino eelist kallutada, sest kõik on sõltuvuses juhusest ja õnnest. Võitmiseks peab mängija saama etteantud sümbolite järjestuse, teades samaaegselt, et mõnede sümbolite väljakeerutamine on raskem, sest nende ilmumine pole võrdse tõenäosusega.

Mänguautomaatidega seonduvaid mõisteid teades, võib mängija paremini orienteeruda ning tänu selle enda võiduvõimalusi ka kaudselt suurendada. Näiteks on sageli mänguautomaatidele programmeeritud kindel võitude struktuur, boonusmängud, miinimumpanused, ja väljamaksete määr. Rullikud on kettad, mis enamikel slotiautomaatidel tänaseni veel tiirlevad ning kõige vanemad slotikad omasid vaid kolme rullikut, kuid tänaseks on kõige levinumad hoopis viiega.

Võiduliinid, mis tähendavad võidukombinatsioonide arvusid, viitavad sellele, mitu erinevat võimalust on mängijal iga keerutusega võitmiseks. Võiduliinid võivad olla asetusega horisontaalselt, vertikaalselt, diagonaalselt kui sik-sakiliselt ning kuna erinevate kombinatsioonide eest võib saada erineva suurusega võite, tasub üle vaadata mängureeglid, vastavad sümbolid ja võidutabel. Panustades võiduliinile ja see liin tekitab võitutoova sümbolite järjestuse, võidab mängija tabelis väljatoodud summa. Kui mängus on võimalik valida mitu võiduliini korraga, tuleb igale võiduliinile vastavalt eraldi ka panustada.

Boonused

Esimeste klassikaliste slotikatel kujutati sümbolitena vaid puuvilju või kalliskivisid. Tänapäeval on aga sümbolite kõrval rohkem tähelepanu saanud boonussümbolid, millel on vastavalt slotikatele lisafunktsioonid, tänu millele on võiduvõimalused suuremad ja mängud põnevusttekitavamad. Tuntuimad sümbolid on asendussümbolid ja hajussümbolid, mis on igas mängus erineva kuju, funktsiooni ja graafikaga.

Wild-asendussümbol

Enamustel slotikatel on sümbol Wild, mis tähendab praktilises kontekstis asendavat sümbolit, mis aitab võidukombinatsioone moodustada. Seega, saades näiteks Wild-sümboli, siis kombinatsiooni moodustamiseks on sellel sümbolil asendusfunktsioon. Slotikatel on sageli asendussümbol laieneva loomuga, mis tähendab, et kogu tulp muutub asendussümboliks, mis aitavad koguda lisavõitusid mitmelt erinevalt võiduliinilt korraga. Virnastatud asendussümbol ilmub sarnaselt laienevaga mitmekaupa, suurendades mängija võiduvõimalusi erinevatelt võiduliinidelt korraga.

Scatter

Ainuke sümbol, mida tavaliselt Wild ei asenda, on Scatter ehk hajussümbol. Scatter´id annavad võidu sageli ka siis, kui neid ei ole võiduliinil, seega see sümbol võib ilmuda igal ajahetkel. Hajussümbolid on sageli erineva kuju ja disainiga, kuid nende funktsioon on laias laastus sama – Scatterite väljakeerutamine annab mängijale lisaboonuseid. Saades kokku vähemalt kolm Scatter´it – kusjuures nende järjekord ei ole tähtis – saab tavaliselt mängija automaatset tasuta keerutusi, mitmekordistatud võitusid või avaneb võimalus mängida boonusmänge.

Boonusmängud

Slotikad on põnevusttekitavad just tänu erifunktsioonidele, atraktiivsele graafikale ja loomulikult boonusmängudele. Boonusmängud aktiveeruvad tavaliselt teatud sümbolite kombinatsioonide avanemise peale, pakkudes mängijatele näiteks kindla arvu tasuta keerutusi, mis tähendab, et mängija ei pea uute võitude saamiseks isegi panustama. Teine tüüpilisem boonusmäng on boonusring, mille puhul teatud sümbolite kombinatsioonide saamisel on võitude väljamaksmine mitmekordistatud.

Panustamine

Slotikate panusevahemik on väga lai, mis tähendab,et mõne mängu miinimumpanus võib alata ühest sendist aga mõnel teisel alates eurost. Samuti on panustatud raha väärtus mänguautomaatidel erinev – panustatud summa eest võib mõnel slotikal rohkem keerutusi saada, kui teises.

Klassikalised vs videoslotid

Kuigi mänguautomaatide areng on tohutult kiire olnud, on au sees nii klassikalist tüüpi slotikad kui ka uut tüüpi – videoslotid. Kui klassikaliste slotikate puhul on püütud jääda võimalikult originaalilähedaseks ehk tavaliselt on need varustatud vaid kolme rullikuga ja ühe võiduliiniga, siis videoslotikate puhul on keskmine rullikute arv viie ringis ja võiduliine mitukümmend, kui mitte mitusada. Samuti on erinevus veel selles, et videoslotikate puhul on suureks tõmbenumbriks atraktiivsed võidukordistid, boonusmängud, sümbolite suur valik, eriifunktsioonid ja nõnda edasi.

Progressiivse peavõiduga slotid

Mõned videoslotikad pakuvad aga fikseeritud jackpoti asemel kasvavat peavõitu, mis tähendab, et tänu tehnoloogiale, on võimaldatud peavõidusummade kogumine teha niivõrd lihtsaks, et progressiivsete peavõitudega slotikatele on ligipääs kõikidele täisealistele mänguhuvilistele, olenemata linnast või riigist, kus mängu läbi kasiino keskkonna mängitakse.

Peavõidu summad nendel slotikatel kasvavad täpselt nii kaua, kui peavõit võitjale välja makstakse. Jackpoti võitmiseks tuleb mängida progressiivse peavõiduga slotikal nii kaua, kuni juhuslikult avaneb boonusvoor, läbi mille on võimalik saada jackpoti võitmise lõpp-vooru.

Peavõidud maksab välja küll kasiino, kuid võidusummad pärinevad hoopis mängutootjalt. Progressiivse võidufondiga slotikad on ainsad internetikasiino mängud, mis mängijast võiksid hea õnne korral üleöö kasiinomiljonäri teha.

Progressiivse jackpotiga slotimängudeks on näiteks Microgaming´u loodud mäng Mega Moolah, Playtech loodud mäng Age of Gods – King of Olympus, Net Entertainment´i loodud mäng Divine Fortune ja teised.

Parimad mänguautomaatide loojad

Parimateks mänguautomaatide loojateks võiks välja tuua Microgaming´u, Net Entertainment´i, Pragmatic Play, Play´n Go, Quickspin´i, Endorphina, Thunderkick´i, Evolution Gaming´u, Yggdrasil´i ja ka Paf kasiino, kes on ise ülipopulaarseid slotte loonud nime all Paf Game Studio ning loomulikult Eesti oma mängutootja Playtech´i.