Rulett

Rulett on väga vana mäng, mille eelkäijaid leidus juba Vanas Hiinas ja mille sarnaseid mänge mängisid sõdurid Vanas Roomas ja Vanas Kreekas. Tol ajal keerutati kujunditega dekoreeritud kilpi maapinnal ja maha pandud oda otsa kohal peatunud kujund osutus võitjaks.

Oma nime ja kaasaegse välimuse sai rulett 17. sajandi Prantsusmaal, kus kuulus teadlane, matemaatik ja kirglik mängur Blaise Pascal, otsides võimalust igiliikuri leiutamiseks, kujundas kaasaegse versiooni ruletirattast.

18. sajandil muutus rulett Prantsusmaal järjest populaarsemaks, tolleaegsel ruletirattal oli 36 numbritega pesa, üks ühe nulliga ja üks kahe nulliga pesa.

19. sajandil reformisid prantslased Francois and Louis Blanc mängu ja eemaldasid mängulaualt kahe nulliga pesa, mistõttu mängijate võiduvõimalused suurenesid. Ruleti uus versioon oli väga populaarne Saksamaa kuurortides, kuid hasartmängude staatus oli Euroopas tol ajal kõikuv, neid kord lubati, siis jälle keelati, kuni 19. sajandi keskel keelati need nii Saksamaal kui ka Prantsusmaal.

Nii juhtuski, et kui 1856. aastal sai Monaco valitsejaks prints Charles, siis leidis ta troonile asudes oma riigi olevat finantsiliselt üpris kehvas seisus, nii et tal tuli idee asutada kasiino, mille peamiseks mänguks oli rulett ning millest peatselt sai Euroopa aristokraatide jaoks erakordselt populaarne ajaveetmiskoht.

Euroopa, ameerika ja prantsuse rulett

Kui Euroopa ruletis on lisaks numbritele kasutusel ainult üks ühe nulliga pesa, siis ameerika ruletis on kasutusel üks ühe ja üks kahe nulliga pesa. Ameerikasse eksporditud ruletilaual oli esialgu 28 numbrit, üks pesa nullile, üks pesa kahele nullile ning hiljem ka üks pesa kotka kujundiga – kui kuulike juhtus maanduma nendes pesades, tabas kõiki lauas olevaid mängijaid kaotus.

Hiljem muudeti ameerika ruleti numbrite arv sarnaseks euroopa ruleti numbrite arvuga kuid erinevuseks jäi ikkagi see, et ameerika ruletis on üks ühe ja üks kahe nulliga pesa. Selline mänguvariant on Ameerikas ja Las Vegases kasutusel kuni praeguseni, kuid kaasajal on mänguhuvilistel võimalus soovi korral mängida Euroopa ruletti veebisaitidel. Ameerika rulett on siiani kasutusel ka Kanadas, Kariibidel ja Lõuna- Ameerikas.

Kõige suuremad võiduvõimalused on prantsuse ruletis, mis sarnaneb euroopa ruletile, kuid paar reeglit – La Partage ja En Prison suurendavad veelgi mängijate eeliseid.

Reeglid

Ruleti reeglid on väga lihtsad. Panuste tegemiseks asetavad mängijad oma zetoonid ruletilaua numbritele, seejärel keerutab krupjee ruletiratast, viskab kuuli sellele ratta keerlemise vastassuunas ning see number, millel ruletil keerlev kuulike seisma jääb, on võitja.

Panuste tegemiseks on mitmeid mooduseid. On võimalik panustada üksikutele numbritele, numbrite gruppidele, samuti ka nullile, punastele või mustadele, paaris või paaritutele; madalatele (1-18) või kõrgetele (19-36) numbritele. Mida täpsem on panus, seda suurem on võidetav summa, juhul kui kuulike peatub just sellel numbril, kuid mida suuremat hulka numbreid hõlmab panus, seda suurem on võidu võimalus.

Panustamine

Panused jagunevad sisemisteks ja välisteks. Sisemisteks panusteks liigitatakse panused üksikutele numbritele või numbrite gruppidele – panustada saab nii ühele, kahele, kolmele numbrile kui ka reale, nurgale või numbrite grupile, mis hõlmab nulli.

Välisteks panusteks loetakse panustamist mustale või punasele, paaris või paaritule, madalatele (1-18) või kõrgetele (19-36) numbritele, tosinale või tervele veerule.

Kuidas panustada

Ruletilauas võitmiseks pole kindlat moodust, sest tegemist on õnnemänguga ja ette ennustada, millisel numbril kuulike peatub, ei ole võimalik, kuid statistikat arvesse võttes saab siiski proovida kasutada strateegiat. Üks tuntumaid, Martingale strateegia, seisneb ühele ja samale positsioonile panustamise duubeldamises. Kui näiteks panustada punasele 10 eur ja see ei võida, siis järgmisel korral tuleks panustada samale positsioonile 20 eur ja nii edasi…. kuni punane võidab ja panus on tagasi võidetud.

Kuid ruleti mänguline iseloom on siiski selline, et võidunumbreid pole võimalik ette ennustada, need on täiesti juhuslikud, nii et isegi teatud strateegiaid kasutades peaks arvestama, et võivad, kuid ei pruugi toimida.

Rulett online kasiinodes

Esimene online kasiino avati 1996. aastal. Nende hulk kasvab kiiresti ning mänguvõimaluste valik on väga lai. Online kasiinodes on ruletti võimalik mängida täielikult automatiseeritud süsteemis, kuid on ka krupjeega reaalajas mängulaudu.

Kontroll kasiinode üle on tugev, iga kasiino peab omama litsentsi või sertifikaati, kuid enne mängima asumist on siiski soovitav kontrollida, kas tegemist on turvalise mängukeskkonnaga.

Huvitavaid fakte

Rulett on maailma kasiinodes populaarsuselt kolmas mäng, populaarsemad on vaid mänguautomaadid (slots) ja täringumäng (craps).

Kui kõik ruletilaua numbrid kokku liita, on summaks 666.

Baccarat
Play Now
Blackjack
Play Now
Casino Hold´Em
Play Now
Craps ehk täringumäng
Play Now